Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym do domów. Jest rozwiązaniem energooszczędnym a także wydajnym. Zapewnia również duży komfort użytkownikom.

Montaż tego systemu polega na ułożeniu zgodnie z planem rur, które nagrzewając się, oddają ciepło do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W przypadku stosowania kaloryferów cyrkulacja powietrza jest znacznie gorsza i pomieszczenie dzieli się na strefy cieplejsze (przy kaloryferze) i chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe zagwarantujea zatem komfort termiczny. W sytuacji ogrzewania podłogowego stosuje się dwa rodzaje instalacji: wodną oraz elektryczną. Wyróżnia się też ogrzewanie podłogowe frezowane. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany dzięki wywierceniu rowków w posadzce i umieszczeniu w nich rur ogrzewania. Nie wymaga więc skuwania podłogi, a prace zajmują najwyżej kilka dni.
Jakie materiały używać do ogrzewania podłogowego?
W sytuacji tego rodzaju ogrzewania kluczową rolę odgrywa przewodnictwo cieplne. Ciepło z rur musi przedostać się przez wylewkę i pokrycie podłogi do wnętrza. Ażeby zwiększyć wydajność działania systemu, czyli ograniczyć utratę ciepła pod drodze, powinno się stosować materiały, które cechuje wysokie przewodnictwo cieplne. Właśnie z tego względu w montażu ogrzewania podłogowego wykorzystuje się pianobeton, który wykazuje dużą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Zalicza się do tak zwanych betonów lekkich, które mają małą gęstość. Inną jego pozytywną cechą jest wysoka ognioodporność, jest to zatem materiał bezpieczny. Przed związaniem ma postać płynną, czyli posiada właściwości samopoziomujące. Świetnie wypełnia przestrzenie wśród rurami ogrzewania podłogowego. Odróżnia się także dużą wytrzymałością, w głównej mierze na ściskanie, co daje możliwość zrezygnować ze stosowania podkładów styropianowych. Pianobeton bardzo szybko schnie, w współzależności od warunków od 24 do 72 godzin, co skraca czas montażu. Podobnymi właściwościami cechują się wylewki anhydrytowe, które też mają postać płynną i są lżejsze od wylewki cementowej. A co bardzo ważne, bardzo dobrze przewodzą ciepło, zapewniając skuteczne ogrzewanie pomieszczeń za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego.
Dodatkowe informacje: styrobeton.