Ekologiczna energia – panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to dziedzina zarówno edukacji jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane przeciwnie solarami, jednakże działanie paneli i kolektorów jest różnorakie.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednakże to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednak najczęściej używa się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. Zdarza się, że także wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobności zastosowania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Ważne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, by miejsce jego montażu było dobrze nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie należy się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy również spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeśli zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy sposobność własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Więcej informacji: fotowoltaika bydgoszcz.