Rośliny ozdobne – niecierpek

Jeżeli chcemy, aby nasz ogród cudownie się demonstrował, to na 100 procent warto wybierać interesujące rośliny ozdobne, które w dodatku wyróżniają się np długim okresem kwitnienia. Niecierpek to bardzo popularny kwiat ozdobny, który najczęściej występuje w rabatach, ale można go spotkać też w specjalnych pojemnikach czy również donicach. Trzeba pamiętać o tym, że jest to roślina przede wszystkim bardzo łatwa w uprawie, jak również łatwa w pielęgnacji, dlatego tak popularna zarówno w gronie działkowiczów, jak też ludzi, którzy posiadają przydomowe ogrody balkony czy tarasy.

Pamiętajmy także o tym, że możemy je poświęcając własny czas wysiewać do donic, co oczywiście jest ogromną wielką zaletą.
Co warto mieć świadomość tego na temat niecierpka?
Niecierpek wyróżnia się między innymi wysoką odpornością na działanie wielu niekorzystnych czynników, dlatego tak chętnie wybierany jest przez osoby, które pragną ozdobić tarasy balkony jak, niemniej jednak także swoje ogrody czy także działki. Należy pamiętać natomiast o tym, że są to kwiaty, które źle znoszą wysokie nasłonecznienie, które może spowodować uszkodzenie rośliny, jak również występowanie nieestetycznych plam na liściach. Najlepiej uprawiać tę roślinę w półcieniu, wówczas ma odpowiednie warunki, ażeby zbudować ładne atrakcyjne kwiaty, jak również zdrowe zielone liście. Niecierpek wymaga odpowiednich warunków glebowych, powinna być to gleba żyzna wilgotna, a więc powinniśmy pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny, jak również regularnym nawożeniu, na przykład za pomocą nawozów naturalnych. Osoby uprawiające te rośliny powinny także pamiętać, że trzeba sadzić je do dobrego podłoża, które powinno być bogate w materię organiczną, ponieważ takie podłoże między innymi wolno traci wodę. Co ciekawe, roślina bardzo dobrze rozwija się w ustaleniach domowych, a zatem w donicach. Warto pamiętać jednakże o tym, ażeby zagwarantować jej w miarę stałą temperaturę, która powinna być bliska około 20 stopni Celsjusza. Niecierpek musi być także regularnie w odpowiedni sposób pielęgnowany, tak by zapobiec chorobom. Jeden z poważniejszych zabiegów to ucinanie wierzchołków pędów, dzięki czemu roślina może się rozgałęziać, jak też tworzyć nowe kwiaty. Takie ucięte wierzchołki mogą być następnie wykorzystane jako sadzonki.

Zobacz także: Niecierpek.